Themes - Twenty Twenty-One - en to fr translation catalogue (141 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
fr: Twenty Twenty-One est un canevas vierge conçu pour vos créations et pour donner tout son sens à l’éditeur de blocs. Ce thème utilise les nouvelles compositions de blocs qui vous permettent de créer de belles mises en pages en quelques secondes, ainsi que des couleurs douces et attirantes. Son graphisme est fait pour mettre en valeur votre travail avant tout. Essayez-le ! Vous verrez combien Twenty Twenty-One rend honneur à votre portfolio, à votre site professionnel ou à votre blog personnel.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
fr: <span class="nav-short">Publications</span> plus anciennes

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
fr: <span class="nav-short">Publications</span> plus récentes

en: https://wordpress.org/documentation/article/twenty-twenty-one/#dark-mode-support
fr: https://fr.wordpress.org/support/article/twenty-twenty-one/#prise-en-charge-du-mode-sombre

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
fr: Le mode sombre est un réglage au niveau de l’appareil. Si un visiteur de votre site le demande, votre site s’affichera avec un arrière-plan sombre et un texte clair. <a href="%s">En savoir plus sur le mode sombre.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
fr: Le mode sombre peut également être activé et désactivé à l’aide d’un bouton que vous pouvez trouver dans le coin inférieur de la page.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
fr: Ce site utilise LocalStorage pour enregistrer le réglage lorsque la prise en charge du mode sombre est activée ou désactivée.<br> LocalStorage est nécessaire pour que le réglage fonctionne et n’est utilisé que lorsqu’une personne clique sur le bouton Mode sombre.<br>Aucune donnée n’est enregistrée dans la base de données ou transférée.

en: Suggested text:
fr: Texte suggéré :

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
fr: Twenty Twenty-One utilise LocalStorage lorsque la prise en charge du mode sombre est activée.

en: Dark Mode support
fr: Prise en charge du mode sombre

en: Learn more about Dark Mode.
fr: En savoir plus sur le mode sombre.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
fr: Pour accéder aux réglages du mode sombre, sélectionnez une couleur d’arrière-plan claire.

en: Colors & Dark Mode
fr: Couleurs & Mode sombre

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
fr: Publication mise en avant

[ctx: Post password form]
en: Submit
fr: Envoyer

[ctx: Post password form]
en: Password
fr: Mot de passe

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
fr: Sans titre

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
fr: 13004 Arles

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
fr: 123, rue de la République

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123-456-7890
fr: 01 23 45 67 89

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
fr: exemple@example.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
fr: Ce thème nécessite WordPress 5.3 ou plus récent. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à niveau.

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
fr[0]: %s commentaire
fr[1]: %s commentaires

en: 1 comment
fr: 1 commentaire

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
fr: Mode sombre : %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
fr: Ce contenu est protégé par un mot de passe. Veuillez saisir le mot de passe pour le voir.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Lecture » par Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Auto-portrait » par Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Jonquilles » par Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Rose Trémières » par Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
fr: Saisir

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
fr: Consulter les forums de support

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
fr: Lire la documentation du thème

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
fr: Besoin d’aide ?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
fr: Twenty Twenty-One inclut également un style « chevauchement » pour le bloc colonnes. Sélectionnez un bloc colonnes puis ouvrez le panneau « styles » dans la barre latérale de l’éditeur. Sélectionnez le style de bloc « chevauchement » pour l’essayer.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
fr: Colonnes se chevauchant

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
fr: Twenty Twenty-One inclut de sublimes bordures pour votre contenu. Avec un bloc d’image sélectionné, ouvrez le panneau « Styles » dans la barre latérale de l’éditeur. Sélectionnez le style de bloc « Cadre » pour l’activer.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
fr: Encadrez vos images

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
fr: Les compositions de blocs sont des groupes de blocs pré-conçus. Pour en ajouter un, sélectionnez le bouton Ajouter un bloc [+] dans la barre d’outils en haut de l’éditeur. Passez à l’onglet Compositions sous la barre de recherche, et choisissez une composition.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
fr: Ajouter des compositions de blocs

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
fr: Créez votre site avec des blocs

en: Reading
fr: Lecture

en: Young Woman in Mauve
fr: Jeune femme en Mauve

en: The Garden at Bougival
fr: Le Jardin de Bougival

en: In the Bois de Boulogne
fr: Dans le bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
fr: Villa avec orangers, Nice

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Villa dans les orangers, Nice » par Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
fr: Magnifiques jardins peints par Berthe Morisot à la fin des années 1800

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Le jardin à Bougival » par Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Jeune femme en mauve » par Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Dans le bois de Boulogne » par Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
fr: Berthe Morisot<br>(Française, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
fr: Jouer dans le sable

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
fr: « Jeu dans le sable » par Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
fr: Publié dans %s

en: Summary
fr: Résumé

en: Excerpt Settings
fr: Réglages d’extrait

en: Thick
fr: Épais

en: On Archive Pages, posts show:
fr: Sur les pages d’archive, les publications affichent :

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
fr: Voir tous les articles de %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
fr: Par %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères de recherche. Veuillez réessayer avec d’autres mots-clés.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr: Prêt·e à publier votre premier article ? <a href="%1$s">Lancez-vous ici</a>.

en: Previous post
fr: Publication précédente

en: Next post
fr: Publication suivante

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
fr: <span class="meta-nav">Publié dans</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
fr: Rechercher

en: Search&hellip;
fr: Rechercher…

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
fr[0]: Nous avons trouvé %d résultat pour votre recherche.
fr[1]: Nous avons trouvé %d résultats pour votre recherche.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
fr: Résultats pour « %s »

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
fr: Étiqueté %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
fr: Catégorisé comme %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
fr: Modifier %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
fr: Poursuivre la lecture %s

en: Dividers
fr: Séparateurs

en: Frame
fr: Cadre

en: Borders
fr: Bordures

en: Overlap
fr: Chevauchement

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
fr: Un bloc de 3 colonnes qui affiche les coordonnées des personnes à contacter et les liens vers les médias sociaux.

en: Contact information
fr: Informations de contact

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
fr: Une liste de projets avec des miniatures d’images.

en: Portfolio list
fr: Liste des portfolios

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
fr: Un bloc de colonnes se chevauchant avec deux images et un texte de description.

en: Overlapping images and text
fr: Chevauchement des images et du texte

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
fr: Un bloc Média & Texte avec une grande image sur la gauche et une plus petite avec un cadre sur la droite.

en: Two images showcase
fr: Vitrine de deux images

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
fr: Trois images dans un bloc de colonnes se chevauchant.

en: Overlapping images
fr: Chevauchement d’images

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
fr: Un bloc Media & Texte avec une grande image à gauche et un titre à droite. Le titre est suivi d’un séparateur et d’un paragraphe de description.

en: Media and text article title
fr: Titre d’article avec média et texte

en: example@example.com
fr: exemple@example.com

en: Let&#8217;s Connect.
fr: Entrons en contact.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
fr: Un énorme texte suivi de liens vers les réseaux sociaux et les adresses e-mail.

en: Links area
fr: Zone de liens

en: A new portfolio default theme for WordPress
fr: Un nouveau thème portfolio par défaut pour WordPress

en: Large text
fr: Grand texte

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
fr: Taille originale

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
fr: Publié le %s

en: Close
fr: Fermer

en: Primary menu
fr: Menu principal

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Add widgets here to appear in your footer.
fr: Ajoutez ici des widgets qui apparaîtront dans votre pied de page.

en: Footer
fr: Pied de page

en: Red to purple
fr: Du rouge au violet

en: Purple to red
fr: Du violet au rouge

en: Yellow to red
fr: Du jaune au rouge

en: Red to yellow
fr: Du rouge au jaune

en: Yellow to green
fr: Du jaune au vert

en: Green to yellow
fr: Du vert au jaune

en: Yellow to purple
fr: Du jaune au violet

en: Purple to yellow
fr: Du violet au jaune

en: White
fr: Blanc

en: Yellow
fr: Jaune

en: Red
fr: Rouge

en: Purple
fr: Violet

en: Blue
fr: Bleu

en: Green
fr: Vert

en: Gray
fr: Gris

en: Dark gray
fr: Gris foncé

en: Black
fr: Noir

en: Gigantic
fr: Gigantesque

en: Huge
fr: Énorme

en: Extra large
fr: Très grand

en: Large
fr: Grand

en: Small
fr: Petit

en: Extra small
fr: Très petit

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer comments
fr: Commentaires plus récents

en: Older comments
fr: Commentaires plus anciens

en: Full text
fr: Texte complet

en: Display Site Title & Tagline
fr: Afficher le titre et la description du site

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n’a été trouvé à cette adresse. Essayez avec une recherche ?

en: Nothing here
fr: Rien ici

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
fr: https://fr.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L’équipe WordPress
